News Headlines
Home » Election 2016 » Facts about Ghana’s Parliament

Facts about Ghana’s Parliament

Source:fact-checkghana.com

Ghana’s parliament is a single legislative chamber made up of 275 members of parliament (MPs). Each parliament has a life term of four years. Every MP represents a single constituency.

Drawing inspiration from the Westminster model, Ghana’s parliament has power to hold the other arms of government accountable. The Constitution makes provisions for MPs to question ministers, make statements on important public matters. Parliament can also introduce motions on matters it deems significant and also approve government policies. For instance, government is obligated to put before parliament for ratification all international agreement before it enters into any such agreement.

It is obvious that these 275 persons who act as representatives of about 27 million people in Ghana, are extremely important in the body politics of the country. Below is a comprehensive list of the members of the current Parliament of Ghana.

Table 1: Full list of MPs as at 2nd August, 2016.

Name of MP Constituency Region Political Party
Amadu Moses Yahaya Kumbungu Constituency Northern Region Convention People’s Party
Dahamani Alhassan Tamale North Constituency Northern Region Independent
Paul Derigubaa Jirapa Constituency Upper West Region Independent
Joseph Kwadwo Ofori Akan Constituency Volta Region Region Independent
Kwasi Adusei AHAFO ANO NORTH Constituency Ashanti Region National Democratic Congress
Mubarak Mohammed Muntaka (Alhaji) Asawase Constituency Ashanti Region National Democratic Congress
Ernest kofi Yakah New Edubiase Constituency Ashanti Region National Democratic Congress
Alex Adomako-Mensah Sekyere Afram Plains Constituency Ashanti Region National Democratic Congress
Eric Opoku Asunafo South Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Collins Dauda (Alhaji) Asutifi South Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Nanja Sanja Atebubu Amantin Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Ahmed Ibrahim Banda Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Vincent Oppong Asamoah Dormaa West Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Stephen Kunsu Kintampo North Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Yaw Effah-Baafi Kintampo South Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Emmanuel Kwadwo Agyekum Nkoranza South Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Kwabena Donkor Pru East Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Masawud Mohammed (Alhaji) Pru West Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Dominic Napare Sene East Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Twumasi Kwame Ampofo Sene West Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Kwasi Agyemang Gyan-Tutu Tain Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Hanna Louisa Bisiw Tano South Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Alex Kyeremeh Techiman North Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Mensah Adjei Techiman South Constituency Brong Ahafo Region National Democratic Congress
Anthony Christian Dadzie Abura-Asebu-Kwamankese Constituency Central Region National Democratic Congress
Queenstar Pokuah Sawyerr Agona East Constituency Central Region National Democratic Congress
Charles Obeng-Inkoom Agona West Constituency Central Region National Democratic Congress
Cassiel Ato Forson Ajumako-Enyan-Esiam Constituency Central Region National Democratic Congress
Nkrumah Georgina Aboah Asikuma-Odoben-Brakwa Constituency Central Region National Democratic Congress
Samuel Ambre Assin Central Constituency Central Region National Democratic Congress
Hanna Serwaah Tetteh Awutu-Senya West Constituency Central Region National Democratic Congress
Ebo Barton-Odro Cape Coast North Constituency Central Region National Democratic Congress
Kweku Ricketts-Hagan Cape Coast South Constituency Central Region National Democratic Congress
Abeiku Crentsil Ekumfi Constituency Central Region National Democratic Congress
Rachel Florence Appoh Gomoa Central Constituency Central Region National Democratic Congress
Ekow Panyin Okyere Eduamoah Gomoa East Constituency Central Region National Democratic Congress
Francis Kojo Arthur Gomoa West Constituency Central Region National Democratic Congress
Foster Joseph Andoh Hemang Lower Denkyira Constituency Central Region National Democratic Congress
Aquinas Quansah Mfantsiman West Constituency Central Region National Democratic Congress
Ato Samuel Amoah Twifo Ati Mokwa Constituency Central Region National Democratic Congress
Aboagye Emmanuel Didieye Afram Plains North Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Joseph Appiah Boateng Afram Plains South Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Baba Jamal Mohammed Ahmed Akwatia Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Okletey Terlabi Ebenezer Lower Manya Krobo Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Jeff Tetteh Kavianu Upper Manya Krobo Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Joseph Sam Amankwanor Upper West Akim Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Magnus Kofi Amoatey Yilo Krobo Constituency Eastern Region National Democratic Congress
Theophilus Tetteh Chaie Ablekuma Central Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Fritz Frederic Baffour Ablekuma South Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Comfort Doyoe Cudjoe-Ghansah Ada Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Emmanuel Nii Ashie-Moore Adenta Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Nii Okai Emmanuel Laryea Amasaman Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Alfred Kwame Agbesi Ashaiman Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Mustapha Ahmed (Maj [rtd]) (Dr) (Alh) Ayawaso North Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Naser Toure Mahama Ayawaso East Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Bright Edward Kodzo Demordzi Bortianor Ngleshie Amanfrom Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Nii Amasah Namoale Dade-Kotopon Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Daoud Anum Yemoh Domeabra/Obom Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Nii Armah Ashietey Klottey-Korle Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Joseph Nii Laryea Afotey-Agbo Kpone-Katamanso Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Nii Oakley Quaye-Kumah (Dr) Krowor Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Benita Sena Okity-Duah Ledzokuku Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Amadu B. Sorogho (Alhaji) Madina Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Enoch Teye Mensah Ningo Prampram Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Nii Lantey Vanderpuye Odododiodioo Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Ahmed Arthur Okaikoi South Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Christian Corleytey Otuteye Sege Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
David Tetteh Assumeng Shai-Osudoku Constituency Greater Accra Region National Democratic Congress
Joseph Akati Saaka (Alhaji) Bole-Bamboi Constituency Northern Region National Democratic Congress
Abudu Nelson Baani Daboya/Mankarigu Constituency Northern Region National Democratic Congress
Mutawakilu Adam Damongo-Daboya Constituency Northern Region National Democratic Congress
Thomas Kwesi Nasah Gushegu Constituency Northern Region National Democratic Congress
Sualihu Dandaawa Alhassan Karaga Constituency Northern Region National Democratic Congress
Ahmed Yakubu Alhassan (Dr) Mion Constituency Northern Region National Democratic Congress
Alfred Sugri Tia (Dr) Nalerigu/Gambaga Constituency Northern Region National Democratic Congress
Murtala Muhammed Ibrahim Nanton Constituency Northern Region National Democratic Congress
Joseph Nikpe Bukari Saboba Constituency Northern Region National Democratic Congress
Bashir Fuseini Alhassan Sagnarigu North Constituency Northern Region National Democratic Congress
Ibrahim Dey Abubakari (Alhaji) Salaga South Constituency Northern Region National Democratic Congress
Mumuni Alhassan Salaga North Constituency Northern Region National Democratic Congress
Mary Salifu Boforo (Hajia) Savelugu Constituency Northern Region National Democratic Congress
Donald Dari Soditey Sawla/Tuna/Kalba Constituency Northern Region National Democratic Congress
Inusah Abdulai B. Fuseini Tamale Central Constituency Northern Region National Democratic Congress
Haruna Iddrisu Tamale South Constituency Northern Region National Democratic Congress
Maban George Laliri Wulensi Constituency Northern Region National Democratic Congress
Seidu Amadu (Alhaji) Yapei-Kusawgu Constituency Northern Region National Democratic Congress
Joseph Bipoba Naabu Yunyoo Constituency Northern Region National Democratic Congress
Mahama Ayariga Bawku Central Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Noah Ben Azure Binduri Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Opam-Brown Emmanuel Akolbire Bolgatanga Central Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Dominic A. Ayine (Dr) Bolgatanga East Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Albert Abongo Bongo Constituency Upper East Region National Democratic Congress
James Agalga Builsa North Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Pele Abuga Chiana-Paga Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Dominic Azimbe Azumah Garu Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Mark Owen Woyongo Navrongo Central Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Laadi Ayii Ayamba Pusiga Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Benson Tongo Baba Talensi Constituency Upper East Region National Democratic Congress
David Adakudugu Tempane Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Apul Cletus Avoka Zebilla Constituency Upper East Region National Democratic Congress
Mathias Asoma Puozaa Daffiama/Bussie/Issa Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Edward Kaale-Ewola Dery Lambussie/Karni Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Samson Abu Lawra Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Alban S. K. Bagbin Nadowli Kaleo Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Benjamin Bewa-Nyog Kunbuor (Dr) Nandom Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Alijata Sulemana Gbentie (Hajia) Sissala East Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Amin Amidu Suleimani Sissala West Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Abdul-Rashid Pelpuo Wa Central Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Ameen Salifu Wa East Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Joseph Yieleh Chireh Wa West Constituency Upper West Region National Democratic Congress
Kwame Governs Agbodza Adaklu Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Joseph Z. Amenowode Afadjato South Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Juliana Azumah-Mensah Agotime-Ziope Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Peter Nortsu-Kotoe Akatsi North Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Bernard Ahiafor Akatsi South Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Clement Kofi Humado Anlo Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Emmanuel Kwasi Bandua Biakoye Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Daniel Kwasi Ashiamah Buem Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Joe Kwashie Gidisu Central Tongu Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Benjamin Komla Kpodo Ho Central Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Emmanuel Kwasi Bedzrah Ho West Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Bernice Afi Adiku Heloo Hohoe Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Richard Mawuli Quashigah Keta Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
James Klutse Avedzi Ketu North Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Fiifi Fiavi Kwetey Ketu South Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Della Sowah Kpando Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Wisdom Gidisu Krachi East Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
John Majisi Krachi Nchumuru Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Helen Adjoa Ntoso Krachi West Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Kwabena Bless John Oti Nkwanta North Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Gershon K. B. Gbediame NKwanta South Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
George Loh North Dayi Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Simon Edem Asimah South Dayi Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Samuel Okudzeto Ablakwa North Tongu Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
Kobla Mensah Woyome South Tongu Constituency Volta Region Region National Democratic Congress
George Kwame Aboagye Ahanta West Constituency Western Region National Democratic Congress
George Kofi Arthur Amenfi Central Constituency Western Region National Democratic Congress
Akwasi Opong-Fosu Amenfi East Constituency Western Region National Democratic Congress
Eric Afful Amenfi West Constituency Western Region National Democratic Congress
Mathias Kwame Ntow Aowin Constituency Western Region National Democratic Congress
Richard Acheampong Bia East Constituency Western Region National Democratic Congress
Michael Coffie Boampong Bia West Constituency Western Region National Democratic Congress
Emmanuel Armah-Kofi Buah Ellembele Constituency Western Region National Democratic Congress
Kweku Tanikyi Kessie Evalue Ajomoro Gwira Constituency Western Region National Democratic Congress
Francis Kabenlah Anaman Jomoro Constituency Western Region National Democratic Congress
Sampson Ahi Bodi Constituency Western Region National Democratic Congress
Mintah Kwabena Akando Juaboso Constituency Western Region National Democratic Congress
Francis Adu-Blay Koffie Prestea-Huni Valley Constituency Western Region National Democratic Congress
Herod Cobbina Sefwi Akontombra Constituency Western Region National Democratic Congress
Evans Paul Aidoo Sefwi-Wiawso Constituency Western Region National Democratic Congress
Gabriel Kodwo Essilfie Shama Constituency Western Region National Democratic Congress
Stephen M. E. K. Ackah Suaman Constituency Western Region National Democratic Congress
Isaac Adjei Mensah Wassa East Constituency Western Region National Democratic Congress
Kobina Tahir Hammond Adansi Asokwa Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Daniel Kingsley Atta Boafo Adansi Fomena Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
William Owuraku Aidoo Afigya Kwabre South Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwame Bannor Marfo Afigya Kwabre North Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
David Hennric Yeboah Afigya Sekyere East Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Johnson Kwaku Adu Ahafo Ano South-West Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Francis Manu-Adabor Ahafo Ano South-East Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwabena Appiah-Pinkrah Akrofuom Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwame Anyimadu-Antwi Asante Akim Central Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Agyemang Kwadwo Baah Asante Akim North Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwaku Asante Boateng Asante Akim South Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Appiagyei Patricia Asokwa Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kojo Appiah-Kubi (Dr) Atwima Kwawoma Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Isaac Kwame Asiamah Atwima Mponua Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Benito Owusu-Bio Atwima Nwabiagya North Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Osei Anthony Boakye (Dr) Atwima Nwabiagya South Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Henry Kwabena Kokofu Bantama Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Joseph Osei-Owusu Bekwai Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwadwo Kyei Frimpong Bosome-Freho Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Simon Osei-Mensah Bosomtwe Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Frank Boakye Agyen Effiduase-Asokore Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwabena Owusu-Aduomi Ejisu Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Mohammed Salisu Bamba Ejura-Sekyedumase Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Ama Pomaa Andoh Juaben Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Philip Basoah Kumawu Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kofi Frimpong Kwabre East Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Owusu Afriyie Akoto (Dr) Kwadaso Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Francis Addai-Nimoh Mampong Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Collins Owusu Amankwah Manhyia North Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Matthew Opoku Prempeh (Dr) Manhyia South Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Frimpong Yaw Addo Manso Adubia Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Grace Addo Manso-Nkwanta Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Richard W. Anane (Dr) Nhyiaeso Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwame Asafu Adjei Nsuta-Kwamang Beposo Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Edward M. Ennin Obuasi East Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Kwaku Agyeman Kwarteng Obuasi West Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Emmanuel Akwasi Gyamfi Odotobri Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Augustine Collins Ntim Offinso North Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Ben Abdallah Banda Offinso South Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Elizabeth Agyeman Oforikrom Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Anthony Akoto Osei (Dr) Old Tafo Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Osei Kyei-Mensah-Bonsu Suame Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Isaac Osei Subin Constituency Ashanti Region New Patriotic Party
Robert Sarfo-Mensah Asunafo North Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Joseph Benhazin Dahah Asutifi North Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Kwaku Agyenim-Boateng Berekum West Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Kwabena Twum-Nuamah (Dr) Berekum East Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
William Kwasi Sabi Dormaa East Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Kwaku Agyemang-Manu Dormaa Central Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Stevens Siaka Jaman North Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Yaw Maama Afful Jaman South Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Derek Oduro (Maj. [Rtd]) Nkoranza North Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Kwasi Ameyaw-Cheremeh Sunyani East Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Ignatius Baffour Awuah Sunyani West Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Freda Akosua Oheneafrewo Prempeh Tano North Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
George Yaw Gyan-Baffour (Prof) Wenchi Constituency Brong Ahafo Region New Patriotic Party
Ken Ohene Agyapong Assin North Constituency Central Region New Patriotic Party
Dominic K. Fobih (Prof) Assin South Constituency Central Region New Patriotic Party
Hawa Mavis Koomson Awutu Senya East Constituency Central Region New Patriotic Party
Alexander Kwamina Afenyo-Markin Effutu Constituency Central Region New Patriotic Party
Stephen Nana Ato Arthur Komenda-Edina-Eguafo-Abrim Constituency Central Region New Patriotic Party
Benjamin Kofi Ayeh Upper Denkyira West Constituency Central Region New Patriotic Party
Nana Amoako Upper Denkyira East Constituency Central Region New Patriotic Party
Peter Wiafe Pepra (Deceased) Abetifi Eastern Region New Patriotic Party
Esther Obeng Dappah Abirem Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Boakye Danquah Adu Abuakwa North Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Osei Bonsu Amoah Aburi-Nsawam Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Robert Kwasi Amoah Achiase Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Samuel Atta Akyea Akim Abuakwa South Constituency Eastern Region New Patriotic Party
William Agyapong Quaittoo Akim Oda Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Kennedy Nyarko Osei Akim Swedru Constituency Eastern Region New Patriotic Party
William Ofori Boafo Akropong Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Yaw Owusu-Boateng Asene/Akroso/Manso Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Kofi Osei-Ameyaw Asuogyaman Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Abena Osei-Asare Atiwa East Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Kwasi Amoako-Attah Atiwa West Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Samuel Ayeh-Paye Ayensuano Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Amankwa Kwabena Asiamah Fanteakwa North Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Kofi Okyere-Agyekum Fanteakwa South Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Asamoah Ofosu Kade Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Gifty Klenam Lower West Akim Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Kwame Seth Acheampong Mpraeso Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Kwasi Boateng Adjei New Juaben North Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Mark Assibey-Yeboah New Juaben South Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Eric Darfour Kwakye Nkawkaw Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Frank Annoh-Dompreh Nsawam-Adoagyiri Constituency Eastern Region New Patriotic Party
David Oppon-Kusi Ofoase-Ayirebi Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Daniel Botwe Okere Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Frederick Opare-Ansah Suhum Constituency Eastern Region New Patriotic Party
Justice Joe Appiah Ablekuma North Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Owusu G. Ursula Ablekuma West Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Shirley A. Botchway Anyaa Sowutuom Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Henry Quartey Ayawaso Central Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Kyeremateng Emmanuel Agyarko Ayawaso West Wougon Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Sarah Adwoa Safo Dome-Kwabenya Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Patrick Yaw Boamah Okaikoi Central Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Elizabeth K. T. Sackey Okaikwei North Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Kofi Brako Tema Central Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Daniel Nii Kwartei Titus-Glover Tema East Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Irene Naa Torshie Addo Tema West Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Moses Anim Trobu-Amasaman Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Rosemund Comfort Abrah Weija/Gbawe Constituency Greater Accra Region New Patriotic Party
Dominic B. A. Nitiwul Bimbilla Constituency Northern Region New Patriotic Party
Solomon Namliit Boar Bunkprugu-Yunyoo Constituency Northern Region New Patriotic Party
Namoro Sanda Azumah Chereponi Constituency Northern Region New Patriotic Party
Matthew Nyindam Kpandai Constituency Northern Region New Patriotic Party
James Cecil Yanwube Tatale/Sanguli Constituency Northern Region New Patriotic Party
Wahab Wumbei Suhiyini Tolon Constituency Northern Region New Patriotic Party
Sagre Bambangi Walewale Constituency Northern Region New Patriotic Party
Mustapha Ussif Yagaba/Kubori Constituency Northern Region New Patriotic Party
Tijani Habibu Mohammad (Alhaji) Yendi Constituency Northern Region New Patriotic Party
John Jabaah Bennam Zabzugu-Tatale Constituency Northern Region New Patriotic Party
Boniface Gambila Adagbila Nabdam Constituency Upper East Region New Patriotic Party
Kingsley Gyedu Aboagye Bibiani Anhwiaso Bekwai Constituency Western Region New Patriotic Party
Joseph Cudjoe Effia Constituency Western Region New Patriotic Party
Joe Ghartey Essikadu-Ketan Constituency Western Region New Patriotic Party
Joe Baidoe-Ansah Kwesimintsim Constituency Western Region New Patriotic Party
Alex Kofi Agyekum Mpohor Constituency Western Region New Patriotic Party
Papa Owusu-Ankomah Sekondi Constituency Western Region New Patriotic Party
Kwabena Okyere Darko-Mensah Takoradi Constituency Western Region New Patriotic Party
Gifty Eugenia Kusi Tarkwa-Nsuaem Constituency Western Region New Patriotic Party
Alhassan Azong Builsa South Constituency Upper East Region People’s National Convention

Leave a Reply

Your email address will not be published.